LEADIT LADY! – otwarcie programu

lead it lady

10 października miałam przyjemność otworzyć z Dorotą Sternalską i przeprowadzić pierwsze warsztaty w ramach Programu LEADIT LADY!. Program ten ma na celu wzmacnianie kobiet w podejmowaniu ról liderskich w IT i wspieranie rozwoju ich kompetencji.

Zdecydowałam się wziąć udział w programie Lead IT, Lady!, ponieważ wierzę, (tak jak Harvey S. Firestone), że „rozwijanie i rosnące umiejętności ludzi to najważniejsze powołanie przywództwa”. Jako lider, coach i trener, uwielbiam dzielić się moim doświadczeniem, tak samo jak uczyć się od innych i czerpać inspirację od innych. Bycie częścią programu Lead IT, Lady! daje mi obie te możliwości. Ponadto, mogę teraz oddać innym to, czego nauczyłam się od moich mentorów wiele lat temu

Podczas otwarcia Programu spotkałyśmy się z grupą kilkunastu wspaniałych liderek, otwartych, odważnych i zaangażowanych dziewczyn, które podzieliły się się oczekiwaniami w stosunku do Programu oraz zaprezentowały siebie nie tylko słownie, ale i rysunkowo:

Rozmawiałyśmy dalej o przywództwie, kompetencjach, jakie lider powinien posiadać, postawach, jakie powinien przyjmować. Dziewczyny opowiadały o swoich inspiracjach, o tym, jakimi chcą być liderkami. Powiedziałyśmy sobie, że dla nas lider to nie jest gwiazda zespołu, że jeśli ktoś musi nazywać siebie liderem, to w rzeczywistości nim nie jest, że lider bierze odpowiedzialność za powodzenie przedsięwzięcia, ale również (a może i przede wszystkim) za ludzi.

W kolejnej części warsztatu otworzyłyśmy (szeroki i głęboki) temat talentów, które nasze liderki odkryły w teście Gallupa. Zgodnie z tym testem, talent rozumiany jest, jako naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i działania, który może zostać produktywnie wykorzystany. Zgodnie z teorią talentów, osoby je wykorzystujące mają szansę działać najefektywniej, w zgodzie ze samym sobą, rozwijać i budować swoje mocne strony. Dlatego ważne dla nas było żeby te talenty poznać i oswoić. Podczas dyskusji o talentach rozmawiałyśmy o tym jak objawiały się one w szkole, jak objawiają się teraz w pracy; które z nich lubimy i widzimy najczęściej; które najbardziej wspierają nas w roli lidera.

Kończąc warsztaty, nasze liderki szukały dla siebie pytania, które mogłoby im pomóc być bardziej świadomymi przywódczyniami, pytania, na które nie muszą znaleźć odpowiedzi szybko, ale które może im towarzyszyć do końca trwania Programu „Lead IT, Lady!”

Dziewczyny, Ladies, jeszcze raz dziękuję za spotkanie i czas pełen dzielenia się, ciekawości i inspiracji. Życzę też Wam wielu sukcesów i bycia liderkami Waszych marzeń!